Club Committees & Chairs



 

Table of Organization

Commodore

 

Norman Magidow

Judge Advocate   Bob Somers, JD
Fleet Captain   S/C Paul & Dir. P/P Susan Artof
Port Captain   S/C Pauline Dror
Assitant Port Captain   Roger Friedman
Fleet Surgeon   Warren Reingold, MD
Admissions   S/C Ilona Fellows
Auxiliary Liasion   Director P/P Debbie Wasserman
Cat Harbor / Mooring   Sandy Sinclair
Club of the Year   Lynne Glick
Community Outreach   Jack Topal
Curator   Director P/P Susan Artof
Ecology / Green Marina   Director P/P Debbie Wasserman
Family Activies   Chandos Erwin
Finance   Treas. Director Laurie E. Romanak
Historian   Director P/P Susan Artof
Marketing   Director Albert Algaze / Chandos Erwin
Membership   David Beitchman
New Member Orientation   S/C Ilona Fellows, Director Gail McLatcher
Photography   J. Godfrey, M. Mosbach, B. Mimura
Protocol   S/C David Feinstein
Red Coats   Director Gail McLatcher
Rules Committee   Director P/P Vicki Magasinn
Signal Editor   Rikki Barker
Speaker Luncheons   Janet Bubar Rich
     

Jr. Staff Commodore

 

Joshua Merel

Long Range Planning Commodore's Delegates S/C Gary Deitsch & Marty Fliegel
  V/C Delegates David Ross & Sandy Sinclair
  R/C Delegates Laurie Romanak & Mickey Scheinbaum
     

Vice Commodore

 

Mark Gross

Anglers   Director Vic Jedlicka
Cat Harbor   Sandy Sinclair
Cruises   Michael Mosbach
DRYC Fleet   Sean Dougherty
Junior Activities: Sailing Program   Virginia Howard
Race Challenge   S/C Paul Artof
Race / Sail Committee   Tucker Strasser & Andy Kopetzky
SeaVenturers   Lowell Safier
U.S. Coast Guard Auxiliary Liaison   Jeff Pielet
     

Rear Commodore

 

 

Audio / Video   David Baylor
Awards / Trophies   Director P/P Susan Artof
Communication   Jay Simmons
Computers   S/C William Graves & Michael Mosbach
Dock Captain   John Coscarart
Education   Howard Katzman
Food & Beverage   Directors Vic Jedlicka & Michele Silverstein
Hospitality   Director Lauri & Martin Ramey
House & Grounds   Earnie Barker
Insurance   Harmon Wasserman
Security   Earnie Barker
     

Secretary

 

S/C William G. Graves

Treasurer

 

Director Laurie E. Romanak

     

Association Delegates & Alternates

ASMBYC Delegates Director Jim Garvey, Tucker Strasser Alternates V/C Mark Gross, S/C Paul Artof
SCYA Delegates V/C Mark Gross Alternates